+420 774 404 143 | |
Volejte PO-PÁ 7-14:30 |
Jak vybrat ekologické čisticí prostředky pro údržbu domácnosti?
Proč kupovat ekologické čisticí prostředky?
Běžně používané čisticí a úklidové přípravky, které obsahují tenzidy a aktivační přísady, vnášejí do našich domovů ty nejtoxičtější látky: karcinogeny, látky narušující hormonální rovnováhu a neurotoxiny. Zapříčiňují vyšší výskyt alergií a znečišťují povrchové a spodní vody. Naproti tomu ekologické prostředky pro údržbu domácnosti, jejichž základem jsou přírodní minerální látky a rostlinné složky, jsou netoxické, zdravotně nezávadné a kompletně odbouratelné. A dokážou uklidit byt či dům stejně dokonale jako ty chemické.
Čisticí a úklidové prostředky obsahují až 15 procent povrchově aktivních látek (tenzidů) a až 50 procent aktivačních přísad. Díky tomu jsou sice velmi účinné, ale jejich zbytky jednak ulpívají na čištěných objektech, jednak se dostávají do vzduchu a tak dále škodí.
Jednou z možných příčin vzrůstajícího počtu onemocnění alergiemi je právě používání úklidové a čisticí chemie. Prokazatelnými alergeny jsou aromatické látky (v pracích a čisticích prostředcích a také v osvěžovačích vzduchu) a konzervační látky (v tekutých pracích a čisticích prostředcích). A speciálně dezinfekční přísady a účinné látky trvale oslabují náš imunitní systém, protože ničí některé druhy bakterií, jež jsou prospěšné pro lidské zdraví. Kromě toho škodliviny z čisticích prostředků pronikají do povrchových a spodních vod, kde zabíjejí užitečné vodní mikroorganismy, podílející se na rozkladu splašků v čistírnách odpadních vod.
Ekologické čisticí prostředky bez chemických přísad jsou díky svému netoxickému složení šetrné k lidskému zdraví i k životnímu prostředí. Obsahují alkohol, cukrový tenzid, bylinky, škrob a dřevní vlákno, semena řepky olejné, palmový a kokosový olej nebo éterické oleje. V jejich složení najdeme také písek, vápenec, zeolit a křemičitany.
Je lepší speciální prostředek nebo univerzální čistič?
Ekologické univerzální čističe pro úklid domácnosti splňují všechny důležité parametry, včetně potřebné čisticí síly, a proto jimi můžete nahradit značnou část přípravků určených ke speciálnímu účelu. Eko čističe k všestrannému použití nabízejí například značky Ecover, Frosch, Almawin, Winni's, Zenit nebo Yellow and Blue.
Na trhu dnes existují zvláštní čisticí prostředky pro každý kout našeho obydlí a pro veškeré jeho vybavení. Někdy dává pořízení takového produktu smysl, jindy jde jen o marketingový tah výrobce. Vzhledem k tomu, že k zásadám ekologické údržby domácnosti patří minimalizace používaných přípravků, která prospívá zdraví, peněžence i přírodě, je koupě univerzálního čističe krok správným směrem.
Univerzální čističe výše zmíněných značek si poradí s běžnými nečistotami, zbytky mýdla, zašlou špínou i mastnotou. Jsou vhodné pro čištění všech hladkých a tvrdých omyvatelných povrchů: podlah, dlaždic, povrchů z umělé hmoty. Některé lze použít i na sklo, zrcadla, křišťál, případně na dveře, nábytek, lustry, a také na čalounění.
Poradí si ekologické prostředky i s vodním kamenem?
K odstranění silných vápenných usazenin, tzv. vodního kamene, slouží přípravky obsahující kyselinu citronovou, nebo kyselé čisticí prostředky s kyselinou octovou. Většinu nich lze zároveň použít i k odstranění skvrn od mýdla. Tyto produkty jsou vhodné k čištění nerezových a keramických povrchů (dřezy, umyvadla, vany, bidety apod.), ale také dlaždic a vodovodních baterií.
Na trhu jsou k mání rovněž výrobky obsahující obě kyseliny, jež odstraňují vodní kámen, rez, mýdlové usazeniny i zápach a jsou tedy vhodné k použití v koupelně i na toaletě. Odstraňovače vodního kamene speciálně určené pro toalety se zpravidla liší jen vyšším dezinfekčním účinkem a schopností eliminovat zápach.
Prostředky s kyselinou octovou mají ve srovnání s kuchyňským octem větší čisticí schopnost (jako například přírodní octový čistič Ringo). S aplikací však buďte opatrní v případě popraskaných povrchů armatur nebo u mosazi a mědi, protože ocet způsobuje vzniku zeleného povrchu.
Pozor také u mramoru, betonu, alabastru nebo různých umělých kamenů, pro jejichž ošetření nejsou pro tyto přípravky vhodné.
Výrobky typu odstraňovače vodního kamene Yellow & Blue, který je de facto čistou kyselinou citrónovou v potravinářské kvalitě, jsou vhodné k rozpouštění nánosů vodního kamene v domácích spotřebičích (myčka, pračka, varná konvice, kávovar apod.)
Jsou ekologické přípravky dostatečnou zárukou hygieny?
Většina ekologicky šetrných přípravků na čištění domácnosti je dostatečně silná, aby si hravě poradila s bakteriemi a plísněmi, a to v koupelně i na toaletě.
Navzdory reklamě, která nám sugeruje, že jsou naše domovy trvale ohroženy nemocemi, docílíme dostatečné čistoty a hygieny i běžným úklidem s prostředky bez dezinfekčních přísad. Naopak, přehnaná dezinfekce v čističích trvale oslabuje náš imunitní systém, protože zabíjí i bakterie, které jsou pro lidi užitečné.
Je k odstraňování nečistot lepší tekutý písek nebo klasický sypký?
Pokud cítíte potřebu přibrat k univerzálnímu čističi do koupelny (Ecover, Winni's, Frosch apod.) ještě ekologický abrazivní prostředek, můžete volit mezi tradičním pískem a pískem tekutým. Oba jsou účinné, ale u toho prvního musíte dát pozor na možné poškrábání čištěného materiálu.
Speciálně pro snadné čištění umyvadel, dřezů, sporáků, nádobí a koupelnové keramiky a sklokeramických varných desek je určen jemný čisticí písek z mýdlových ořechů (např. produkty značky Yellow & Blue). Na trhu však převládají tekuté písky, které lze šetrně a účinně použít pro odstranění nečistot (mastnota, zbytky mýdla, vodní kámen) ze všechny druhy povrchů (keramické, smaltované, nerezové, sklenění, ocel apod.), tedy od umyvadel, van přes obkladačky a dlaždice až po chladničky, vařiče a sporáky.
Jak umýt okna, aby nezůstaly na skle šmouhy?
Mytí oken, skel a lesklých povrchů ekologickými přípravky je snadné a stejně účinné jako s pomocí tradičních produktů. Většina obsahuje různé druhy olejů a k odmaštění využívá především ethanol (v menším množství je lehce rozložitelný). Nádobky bývají opatřeny praktickým rozprašovačem, takže stačí jen nastříkat tekutinu a vyleštit suchým hadříkem.
Přípravky nejsou vhodné jen na mytí oken, ale kvalitně čistí všechny skleněné a plastové povrchy (zrcadla, výlohy, skleněné stolky a dveře, monitory, lakovaný a plastový nábytek, autoskla), dobře leští, rychle schnou a nezanechávají šmouhy.
Jaký prostředek zvolit na mytí podlahy?
Podobně jako v ostatních kategoriích ekologických prostředků pro domácnost můžete i u podlah vybírat mezi univerzálně použitelnými přípravky, přípravky na všechny běžné typy podlahy a speciálními prostředek podle druhu podlahy (dřevěné a laminátové podlahy, parkety apod.)
U podlah z přírodních materiálů (dřevo, korek, pravé linoleum, mramor, dolomit, travertin) se přímo nabízí ošetřování přírodními prostředky (do této kategorie patří například čistič od Ecoveru, který se nedoporučuje použít na lakované, voskované a leštěné podlahy).
U dřeva je však třeba dávat pozor na správné ředění přípravku, jinak riskujete ztmavnutí neošetřeného materiálu. A může jít i o nábytek, na jehož ošetření je určený čistič značky Frosch, který obsahuje přírodní látky z borovice.
Pokud je podlaha nadměrně znečištěna (zejména olejem nebo voskem), používejte výhradně přípravek, který doporučuje výrobce. Nebo se o správném postupu poraďte s prodejcem.
Jak vyčistím odpady bez pomocí chemikálií?
Agresivní chemické prostředky sice rychle vyřeší problém s ucpanými odpady nebo sifonem plným mastnoty a vlasů, ale poškozují přitom odpadní potrubí a kontaminují životní prostředí. Vhodnějším řešením jsou proto přípravky s obsahem zvláštního druhu bakterií, které jakmile se dostanou do znečištěné vody, začnou vylučovat enzymy. Ty pak štěpí přítomné organické látky, jimiž se bakterie vytrvale živí a spotřebovávají je.
Tyto přípravky existují buď v tabletách (produkty jako Proseptik nebo Bio-tablety) v sypké (produkty BACTI, BIO-P1 nebo BioSeptik), nebo tekuté (produkty, Žumpex, Trepsan, Septikšok apod.) formě a používají se v septicích, žumpách a čistírnách odpadních vod, kde při pravidelné aplikaci eliminují nepříjemný zápach.
Při používání enzymatických přípravků je však potřeba se nejméně 24 hodin po jejich nasazení vyhnout používání dezinfekčních, bělích a jiných chemických prostředků, včetně louhů a kyselin. Tyto látky totiž výrazně snižují účinnost bio přípravků a snižují možnost rozkladu kalů ve výstupních zařízeních. Proto je ideální používat k úklidu ekologické čisticí prostředky bez chloru a dalších chemikálií, které by bránily bakteriím v jejich činnosti.
Produkty s bakteriemi a enzymy se hodí i pro urychlení kompostování a k údržbě vody zahradních jezírek (produkty OASE nebo Vodnář), některé lze použít i na ucpaný odpad v kuchyni nebo v koupelně (produkty Bio Golem P, BACTI, WC NET apod.).